Wierzę w jednego Pana Jezusa Chrystusa...
Drukuj

Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

Wierzę w jednego Pana Jezusa ChrystusaCzęsto podczas dialogu międzyreligijnego wysuwa się argument, że w gruncie rzeczy wszyscy ludzie na świecie wierzą w tego samego Boga, tylko pod innymi imionami: Jahwe, Allach, Kriszna, Wisznu... O ile Bóg Jahwe czczony przez naród izraelski jest Tym, w którego wierzą i chrześcijanie, to jednak dopiero Objawienie dane wyznawcom Chrystusa ukazało światu Jego pełną "tożsamość". Zatem i żydzi, i mahometanie, choć wierzą w jednego Boga, to nie znają całej prawdy o Nim. W tym sensie Bóg chrześcijan różni się od ich Boga. Tę odmienność ukazuje Credo. Sprowadza się ona do dogmatu o Bogu jako Trójcy Przenajświętszej. Jest to ten sam Bóg Jahwe z Księgi Rodzaju, ale bardziej "wnikliwie" opisany, dookreślony w Prologu Janowej Ewangelii. Oczywiście, prawdy o Bogu nie odkrył św. Jan Ewangelista ani żaden inny z Apostołów. To sam Bóg odkrył się przed ludźmi w Jezusie Chrystusie.

Starożytni Ojcowie Kościoła potwierdzili uroczyście to, w co wierzyli ich poprzednicy. Dlatego nie można mówić, że Credo powstało w II, III czy IV w. Chrześcijanie od początku wierzyli w Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Trzy Osoby Boskie nie są zatem "wynikiem" dociekań, refleksji teologicznej czy ludowej pobożności. Prawdę o Trójjedynym Bogu objawił Jego Syn Jezus Chrystus: "Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył". żadne z wyrażeń nie jest tu przypadkowe: ani "Jednorodzony Bóg", ani fakt, że jest On "w łonie Ojca". Jednorodzony - Jezus Chrystus - nazwany jest tu Bogiem, "który jest w łonie Ojca". To określa rodzaj pochodzenia Syna. Łono niezmiennie związane jest z rodzicielstwem. Wniosek: Jezus Chrystus jest zrodzonym, urodzonym Synem Boga i Bogiem z Boskiego "łona".

Bogowie starożytni także miewali dzieci. Bardzo dużo dzieci. Można rzec, były to rodziny wielodzietne. Rodzeństwo zazwyczaj konkurowało ze sobą, spierało się i prowadziło wzajemne walki. Zarówno w mitologii greckiej, jak i w religiach Wschodu "boskie rodziny" nie kierowały się miłością zarówno wobec siebie, jak i wobec ludzi. Przemoc, uroki, rozwiązłość seksualna, chciwość, kłamstwo i nienawiść to nieodłączne elementy charakteru bóstw oraz idei i związanych z nimi religii. To w znacznym stopniu podważało ich wiarygodność. Już Dawid zapytywał retorycznie: "Któż jest Bogiem prócz Pana? Lub któż jest skałą prócz Boga naszego?" I tenże sam biblijny poeta konstatował: "Wszyscy bogowie pogan to ułuda". A po wiekach św. Paweł Apostoł dopowiedział, że "ci, którzy są ręką uczynieni, nie są bogami". Także ci, którzy zostali uczynieni ludzkim umysłem i stali się "nowoczesną" ideą religijną, którą wciąż wymyślają ludzie nieposłuszni Bogu.

Chrześcijanie wierzą w innego Boga: w jednego, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi... Wierzą też w "jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami". Syn Boży narodził się, zanim zostało cokolwiek stworzone, zanim został stworzony czas i trójwymiarowa przestrzeń. Narodzenie Boga-Syna jest przedwieczne, jak przedwieczny jest Bóg-Ojciec.

Pochodzenie Jezusa Chrystusa "z Ojca" jest kluczowym zagadnieniem Credo. Można powiedzieć: jest punktem zwrotnym w pojmowaniu Boga Jahwe. Bóg nie jest transcendentnym Samotnikiem w nie dającym się bliżej określić miejscu. Ma Syna.

Nowy Testament określa Jezusa jako "Pierworodnego" i "Jednorodzonego". Oznacza to, że jest On pierwszym i jedynym zrodzonym Synem Boga i Bogiem. Bo jeśli z człowieka rodzi się "syn człowieczy" (człowiek), to zrodzony z Boga Syn jest nikim innym, jak tylko Bogiem. Przyrostki: "-rodny" (Pierworodny) czy "-rodzony" (Jednorodzony) bardzo mocno związane są z rodzeniem.

To, że Syn Boży jest "zrodzony przed wiekami", implikuje w pewien sposób Jego po-nadczasową władzę i nieograniczone możliwości działania, także stwarzania. Syn Boży - Słowo Boga - Jezus Chrystus jest zatem Stwórcą. Już w Starym Testamencie przeciska się do ludzkiej świadomości niezrozumiała jeszcze wówczas myśl: "W owym dniu patrzeć będzie człowiek na swego Stwórcę". W Nowym Testamencie znajdzie ona wyraźniejsze potwierdzenie. Św. Paweł z wiarą wyzna, że w Chrystusie "zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi". Prolog w Ewangelii św. Jana, mówiąc o Synu Bożym jako o Słowie Boga, wyrazi to jeszcze dobitniej: "Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało". W przeciwieństwie do Pierworodnego - Syna zrodzonego z Ojca - żadne stworzenie na ziemi nie ma mocy stwarzania.

Nieodparcie narzuca się myśl, że Jezus Chrystus - Słowo Boga - przez które "wszystko się stało", jest mało "reprezentatywna" w świadomości zwyczajnego chrześcijanina. Zwykle za Stwórcę uważa on Boga Ojca, przypisując Jezusowi Chrystusowi jedynie funkcję zbawczą i wyznaczając Duchowi Świętemu rolę Uświęciciela. Tymczasem Credo uczy i przypomina, że z faktu, iż Pan nasz Jezus Chrystus jest jednorodzonym Synem Bożym, zrodzonym z Ojca przed wiekami, wynikają daleko idące konsekwencje. Boga nie można zaszufladkować i określić kompetencji poszczególnych Osób Boskich. W istocie jeden Trzyosobowy Bóg jest Stworzycielem, Zbawcą i Uświęcicielem.

Czy w takiego Boga wierzymy? Czy nasz Pan Jezus jest tym samym i jedynym naszym Panem, jednorodzonym Bogiem, zrodzonym z Ojca przed wszystkimi wiekami? Czy też na innego czekamy? Albo i nie czekamy. Zagonieni i obarczeni obowiązkami od lat przedszkolnych - angielski, rytmika, umuzykalnianie, gimnastyka, balet, warsztaty plastyczne, treningi sportowe, dżudo, szachy - nie mamy czasu na Credo. życie dorosłych jest jeszcze bardziej zajęte, a program dnia napięty do granic możliwości. Noc wygania i przygania człowieka do domu, który stał się wyłącznie sypialnią. W kogo wierzymy? Kto jest naszym Panem zrodzonym przed wiekami?

O. dr Ignacy Kosmana OFMConv, RN5/2011, s. 146


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?