Kronika
Drukuj

WATYKAN

Pod koniec października, Ojciec św. opuścił swoją letnią rezydencję w Castel Gandolfo po 6 miesięcznym pobycie. Obecny stan zdrowia Papieża, według orzeczenia przybocznego lekarza O. A. Gamelli jest całkowicie zadawalający. Papież nieco wychudł, jednak jest dość silny. Jego zdolność do pracy jest zadziwiająca. Chociaż Ojciec św. nieustannie rozszerza ramy swej pracy, to jednak zdaje sobie doskonale sprawę, że istnieję możliwość nagłego jej przerwania. Pragnieniem Ojca św. jest, by umrzeć przy pracy. O Jego pracy świadczy fakt, że wstaje już o godz. 6 rano; zaś o godz. 11 wiecz. udaje się, do sypialni, gdzie dłuższy czas spędza na modlitwie i czytaniu duchownym.

Podczas audiencji udzielonej kapłanom, mającym się poświęcić zadaniom opieki społecznej, Ojciec św. wygłosił przemówienie poświęcone pięknu pracy apostolskiej. Jezus Chrystus także pracą świat zbawił i to przedtem pracą, później swoją Krwią Przenajświętszą. Dobrze więc czynią ci, którzy przedstawiają dostojność i świętość pracy, ponieważ praca jest wielkim środkiem do zbawienia wiecznego, jeśli przyjmuje się ją z pokorą i radością z rąk Bożych. W końcu przemówienia, Ojciec św. podniósł fałsz twierdzenia, jakoby Kościół nic nie czynił dla robotników. Tymczasem w ciągu wieków Kościół stworzył cały poemat miłosierdzia, którego nikt nie zdoła naśladować.

Na audiencji archeologów chrześcijańskich, Papież podkreślił z naciskiem, że kłamstwem jest, jakoby Stolica Apostolska uprawiała politykę. "Nasza polityka, mówił, to polityka dobra powszechnego. Opiera się ona na tym, co my uczynić możemy dla szczęścia ogółu, prowadzimy ją i będziemy ją dalej prowadzili, dopóty, dopóki Bóg będzie nam udzielał możliwości siły i łaski, aby to czynić".

Z POLSKI

Kronika 12/1938, s. 375

[opis zdj. powyżej, z prawej] Kardynał Innitzer, Arcb. Wiednia, nieustraszony bojownik Kościoła

...by Chrystus królował... W związku z uroczystością Chrystusa Króla, prawie wszyscy arcypasterze wydali do duchowieństwa i wiernych swych diecezyj listy pasterskie, w których podkreślali potrzebę Królestwa Chrystusowego w sercach ludzkich. Na pytanie, co trzeba zmienić, co przeistoczyć w człowieku, żeby on już teraz służył sprawie Królestwa Chrystusowego na ziemi, odpowiada w swym liście pasterskim J. E. Ks. Dr Kaczmarek: "Odpowiedź moja krótka - serce odmieńmy, a za sercem pójdzie cała reszta". W nocy poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla odbywały się w kościołach nabożeństwa ekspiacyjne, a w niedzielę nabożeństwa uroczyste i akademie ku czci Chrystusa Króla.

50 lecie kapłaństwa obchodził 6 listopada J. E. Ks. Bp Kazimierz Michalkiewicz sufragan wileński.

Konsekracja Biskupa sufragana lubelskiego J. E. Ks. dra Władysława Gorala odbyła się w katedrze lubelskiej 9 października. Konsekracji dokonał J. E. Ks. Bp Fulman z współkonsekratorami JJ. EE. Ks. Bp. Tomczakiem i Ks. Bp Niemirą.

Zgon Ks. Bpa Wojciecha Owczarka. 1.10. br. w Otwocku pod Warszawą zmarł śp. Ks. Bp Wojciech Owczarek sufragan włocławski. Śp. Zmarły Biskup, urodził się 31 grudnia 1875 r., święcenia otrzymał 1908 r. a sakrę biskupią w roku 1918.

Kongres Eucharystyczny dzieci z Pomorza, odbył się w Tczewie. W Kongresie tym wzięło udział około 3.000 dziatek.

Poświęcenie zabytkowego kościółka przeniesionego z Knorowa do Chorzowa dokonał J. E. Ks. Bp Adamski. W kościółku tym mają się odbywać nabożeństwa z okazji imprez sportowych. W wygłoszonym z tej okazji kazaniu, Ks. Bp wskazał na konieczność oparcia wychowania fizycznego młodzieży i pracy sportowej na zasadach Chrystusowych. "Wy chowanie fizyczne nie może mieć w Polsce, w społeczeństwie na wskroś katolickim, oblicza pogańskiego".

Zmarł w pierwszych dniach października redaktor i założyciel "Przewodnika Katolickiego" ks. infułat Kłos. Był to utalentowany pisarz, świetny kaznodzieja i nieustraszony bojownik o polskość i ducha narodowego.

Pielgrzymka rolników pomorskich, w której wzięło udział 25 księży i 1.500 osób, złożyła na Jasnej Górze piękne wotum z bursztynu wyobrażające orła białego trzymającego w szponach odznakę organizacyjną Pom. Tow. Roln. U stóp Matki Boskiej uczestnicy pielgrzymki złożyli ślubowanie.

Młodzież sodalicyjna szkół średnich męskich we Lwowie, złożyła w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej wotum, przedstawiające w pięknym ryngrafie wizerunek M. B. Ostrobramskiej z herbem miasta Lwowa i napisem: "Dzięki Ci, Matko, za Lwów". Podczas uroczystego nabożeństwa młodzież sodalicyjna złożyła uroczyste ślubowanie.

W ramach uroczystości ku czci Br. Alberta z okazji 50 lecia przywdziania przez niego szarego habitu, została odsłonięta w Krakowie tablica pamiątkowa na pierwszym domu albertyńskim przy ul. Krakowskiej. W Pałacu Sztuki została otwarta wystawa obrazów Br. Alberta a w Domu Katolickim odbyła się uroczysta akademia, na której byli obecni Ks. Metropolita Sapieha, przedstawiciele władz administracyjnych, wojskowych, samorządowych oraz liczna publiczność.

Radosne... Na Śląsku wydane zostało zarządzenie, by we wszystkich szkołach powszechnych, w publicznych i specjalnych był ściśle przestrzegany wymiar godzin nauki religii, tj. w kl. I - 3 godz., zaś od kl. II wzwyż po 4 godzin tygodniowo. życzyć należy by cała katolicka Polska poszła za przykładem Śląska...

Z prawosławia na katolicyzm w ostatnim czasie przeszło 50 osób mieszkańców wsi Omelana (pod Równem) oraz 110 rodzin wsi Jasieniec (pow. Sarny).

Kronika 12/1938, s. 376-377

Opisy zdjęć powyżej:

  1. [od góry, z lewej] Pisaliśmy w ub. numerze o dniach chwaty jakie okryły imię Polski z racji odzyskania śląska za Olzą. Powyżej reprodukujemy fragmenty wkraczania wojska polskiego do Frysztatu. Łącznie z Zaolziem otrzymaliśmy 54 schrony. Fortyfikacje te pobudowali Czesi w maju br. wzdłuż granicy na... wszelki wypadek. Na dole po lewej: wielka zapora wodna w Trzyńcu na rzece Olzie, ślad w ślad za wkraczającym na Śląsk Zaolzański żołnierzem polskim posuwało się auto "Małego Dziennika" (na dole po prawej z kilkoma braćmi z Niepokalanowa). Gdzie tylko zjawiło się auto M. D. miejsc. ludność otaczała go zwartą masą, otrzymując bezpłatnie świeże numery naszych pism, zwłaszcza, że przez kilka tygodni pozbawieni byli jakiejkolwiek prasy polskiej. Na dole dzieci z frysztackiego.
  2. [na dole, od lewej] Nowa polska łódź podwodna "Sęp" (po lewej) w momencie poświęcenia w Rotterdamie. W Paryżu odsłonięto pomnik (po prawej) ku czci matek francuskich.
  3. Po prawej - granatnik w czechosłowackiej fabryce ciężkiego sprzętu wojennego w Brnie.
  4. Zapowiadany lot do stratosfery skończył się fiaskiem całej imprezy, której koszt był ponad półtora miliona zł. Po dokonaniu wszystkich przygotowań do lotu wyczekiwano na lepsze warunki atmosferyczne. Wreszcie pogoda się unormowała i w nocy przystąpiono do napełniania powłoki balonowej wodorem. W pewnej chwili nastąpił wybuch wodoru (fot obok [na dole, na środku]). Część powłoki balonowej uległa zniszczeniu. Przyczyny wypadku nie ustalono.
  5. [na środku u góry] Misjonarz w Afryce uczy tubylczy chór murzyński kolęd przed Bożym Narodzeniem.
  6. [z prawej u góry] Jesienne deszcze wyrządziły w Połudn. Ameryce olbrzymie powodzie. Woda podmyła w wielu miejscach tory kolejowe.
  7. [w środku, pierwsze od prawej]Na wystawie kolejnictwa w Anglii pokazywano starą lokomotywę parową zbudowaną jeszcze w r. 1847.
  8. [w środku, drugie od prawej] Oryginalny pojazd skonstruowany z dwu rowerów, którym cała rodzina wyjeżdża na wycieczkę.

ZE ŚWIATA

Międzynarodowy Kongres Chrystusa Króla w roku 1939 zwołany zostanie do Lubiany w miesiącu sierpniu i trwać będzie 5 dni. Hasłem kongresu będzie: "chrześcijańskie odrodzenie naszych czasów".

Cudowne uleczenie. Urzędowo stwierdzono że w Loretto miał miejsce fakt cudownego uleczenia 80 letniej staruszki p. Tettoni z Turynu. Po 30 letniej nieuleczalnej chorobie zesztywnienia kończyn, p. Tettoni w czasie pielgrzymki do Loretto 20 maja 1936 r. zaczęła nagle chodzić o własnych siłach. Po przeszło rok trwających badaniach, lekarze włoscy orzekli, że uzdrowienie nastąpiło dzięki siłom, niezbadanym przez naukę. Na wiosnę br. zdrowa już staruszka jeszcze raz odbyła pielgrzymkę do Loretto, gdzie została zbadana przez specjalną komisję lekarską, która uznała ją za zupełnie zdrową.

Już 319 kościołów w Japonii. Podług najnowszej statystyki kościelnej - w Japonii znajduje się obecnie 319 kościołów katolickich. W liczbie tej nie uwzględniono kościołów z terenu półwyspu Korei, oraz wyspy Formoza. W Japonii prowadzi pracę misyjną 112 kapłanów-Japończyków, 127 braci i 672 sióstr zakonnych rasy żółtej, poza tym 293 białych księży-misjonarzy, oraz 104 braci i 489 sióstr zakonnych z Europy. Jeżeli chodzi o szkolnictwo, to Japonia posiada uniwersytet katolicki, 112 większych i 271 małych seminariów. Do 53 katolickich szkół średnich uczęszcza 15.036 uczniów. Poza tym jest 27 katolickich sierocińców, 8 domów dla starców, 15 szpitali i dwa leprozoria (rezerwaty dla trędowatych).