Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

W dniu 30-go sierpnia b. r. odbyły się w Warszawie międzynarodowe zawody balonowe z udziałem 5 państw. Puchar Gordon-Benetta zdobył belgijski lotnik Demuyter, przelatując na balonie "Belgica" 1715 km. Drugie miejsce zajęli Polacy: kpt. Janusz i por. Brenk na balonie "P.O.P.P." (1.560 km.). Zdobywcy drugiego miejsca zostali odznaczeni złotym krzyżem zasługi za mężne pokonanie trudności, w jakich lądowali w tajgach sybirskich zdala od siedzib ludzkich.

W Polsce jest obecnie 5.727.000 dzieci w wieku szkolnym. Z tej liczby 1.100.000 nie ma możności kształcenia się w szkołach, podczas gdy bezrobotnych nauczycieli mamy przeszło 16.000.

Do warszawskiego ogrodu zoologicznego sprowadzono 2 hipopotamy. Dla grubasów zbudowano specjalny basen.

Rząd polski zawiesił działalność "Ligi Obrony praw człowieka" (siedziba w Warszawie), ponieważ wykryto w niej działalność komunistyczną.

Okręt szkolny "Dar Pomorza" wypłynął z Gdyni w ośmio-miesieczną podróż ćwiczebną według następującej trasy: Kanał Panamski, Wyspy Galopagos, Tahiti, Przylądek Horn, Buenos Aires, Gdynia.

W dniu 27 września br. złożyła Warszawa a z nią cały Naród Polski hołd pamięci Wojciecha Bogusławskiego, pierwszego organizatora Teatru polskiego, aktora i reżysera. W 107 lat po śmierci wystawiła mu wdzięczna potomność wspaniały pomnik przed teatrem Narodowym w Warszawie.

Z końcem września br. wróciła armia polska z manewrów. W różnych dzielnicach Polski witała publiczność powracające pułki z wielkim entuzjazmem.

W pierwszych dniach października bawiła w Polsce znakomita uczona, laureatka nagrody naukowej Nobla, Irena Curie Jolliot, córka naszej wielkiej rodaczki Marii Skłodowskiej-Curie. Na uniwersytecie warszawskim wygłosiła odczyt .na temat ostatnich prac w dziedzinie radowej.

ZE SWIATA

Niemiecki inżynier z Frankfurtu, Gustaw Rundstatler skonstruował maszynę do pisania nut. Nad zbudowaniem takiej maszyny trudził się już niejeden umysł.

statua wolności

U wejścia do portu Nowego Jorku wznosi się olbrzymi posąg Wolności (fot. wyżej) dłuta słynnego rzeźbiarza francuskiego Bartholdi’ego. Amerykanie obchodzić będą wkrótce 50-lecie tego posągu.

W Wiedniu mieszka 49-letni Rumun - Griin, który od 19 lat nie wie, co to sen. W czasie wojny przy eksplozji granatu uległ on wstrząsowi mózgu i od tego czasu nie może spać.

U brzegów Islandii zatonęła na pokładzie francuskiego, okrętu wyprawa naukowa, złożona z 30 osób. Między innymi zginął dr Charcot (Szarko), słynny badacz krain podbiegunowych.

Austriacki dr Kurer skonstruował specjalne lusterko dentystyczne, które jest zarazem aparatem do wywoływania narkozy. Po wprowadzeniu lusterka do ust, zaczyna działać narkotyk i pacjent zasypia, względnie ulega chwilowemu oszołomieniu. Nowy wynalazek ma zastosowanie przy wyrywaniu zębów lękliwym dzieciom.

Na 100 mężczyzn w Belgii 47 żyje w stanie kawalerskim...

W Kalifornii na górze Wilsona otwarto największe obserwatorium astronomiczne na świecie. Zwierciadło teleskopu posiada 266 cm średnicy, grubości 33 cm. i waży 5 tonn. Sam teleskop ma 15 m. długości. Obserwatorium jest otwarte jeden dzień w tygodnia dla publiczności. W ciągu roku zwiedziło je około 15.000 osób.

W Brunświku (Niemcy) urządzono olbrzymie przedstawienie filmowe pod gołym niebem. Ekran rozpięty był na drabinach straży pożarnej i obejmował 10 na 16 m. Siła światła lampy filmowej wynosiła 1.2 miliarda świec. W przedstawieniu wzięło udział 200.000 widzów.

Do października br. zginęło w wojnie domowej w Hiszpanii 195.000 osób, przy czym 13.000 zostało rannych. W armii powstańczej poniosło śmierć 46.000 żołnierzy, a 8.000 - odniosło rany. Wojska rządowe utraciły 43.000 milicjantów oraz 5.000 -. zostało rannych. Liczba ofiar niewinnych wynosi 38.000 wdów i 77.000 sierot.

Dwóch inżynierów mediolańskich zbudowało motor poruszany przez ciepło słoneczne.

W maju przyszłego roku odbędzie się w Londynie koronacja króla, Edwarda VIII-go. Do koronacji tej Anglicy już teraz czynią przygotowania.

W Addis Abebie (Abisynia) przystąpiono do budowy świątyni katolickiej, która będzie kościołem katedralnym wikariatu apostolskiego Etiopii. Listę ofiar rozpoczął wicekról Etiopii marszałek Graciani darem 100 tys. lirów.

Włosi przystępują do budowy samolotu bombardowego, który nie będzie widzialny dla oka ludzkiego. Samolot sporządzony zostanie z sztucznego kauczuku, mającego te właściwości, że jest lekki, twardy, niełamliwy, odporny na temperaturę i zupełnie przeźroczysty.

W Niemczech, jak twierdzą znawcy niemieckich stosunków religijnych, istnieje ok. tysiąc najróżnorodniejszych sekt.

W dniu 6 października br. zmarł w sanatorium pod Monachium (Niemcy) premier węgierski Gombos. Całe Węgry pogrążyły się w żałobie.

Dziennikarz amerykański, Leon Kieran wyruszył niedawno na sterowcu "Hindenburg" w podróż naokoło świata. Podróż tę zamierza odbyć za pomocą nowoczesnych środków komunikacyjnych w ciągu 23 dni, 15 godzin, 31 minut i 3 sekund.

W Madrycie odnaleziono cenny krzyż, skradziony przed rokiem przez kapitana milicji ludowej z kościoła w Caravaca w prowincji Murcia. Krzyż ten wysadzony jest drogimi kamieniami i posiada wartość 4 milionów pesetów.

We Francji sporządzono świecące laski dla niewidomych. Pociągnięte, są one masą fosforyzującą i świecą jak latarki elektryczne. Przy podniesieniu laski w górę porą nocną, pojazdy zatrzymują się. Na jednej z ulic Paryża urządzono pochód 100 inwalidów, którzy zaopatrzeni byli w nowe laski.

We Francji nastąpiła dewaluacja franka. Za przykładem Francji obniżyły kurs swych monet: Belgia, Holandia i Szwajcaria.

W Portugalii zbuntowała się przeciw rządowi część marynarki na 2 wojennych okrętach. Wojsku udało się sprowadzić do portu 2 statki i uwięzić buntowników.

twierdza Alkazar

Narodowe wojska hiszpańskie zdobyły z końcem września br. Toledo, gdzie w twierdzy Alkazaru (fot. obok) broniło się 1.400 kadetów, oblężonych przez siły rządowe. Wśród kadetów znajdowało się około 600 osób ludności cywilnej. Mimo zaciekłych ataków ze strony milicjantów, bombardowania przez samoloty i wysadzenia w powietrze części zamku przez podłożenie miny, dzielni kadeci nie poddali się, lecz jak lwy bronili się mężnie, czekając odsieczy gen. Franco. Nawet niewiasty oblężone brały udział w obronie. W czasie oblężenia wszyscy wyspowiadali się u ks. Camaraza i raczej byli gotowi umrzeć, niż poddać się czerwonym wandalom. Przez okres dwumiesięcznego oblężenia zjedli obrońcy Alkazaru 97 koni i 27 mułów. W chwili oswobodzenia pozostał im tylko 1 koń i 5 mułów. Spośród kadetów zginęło 82 i około 300 zostało rannych. Wśród niewiast i dzieci strat nie było. - Cześć bohaterom!

Wbrew ogólnie przyjętemu mniemaniu, pierwszym wynalazcą ruchomych liter ołowianych był - jak twierdzą Włosi - nie Guttenberg, ale Włoch Panfilo Castaldi.

W Insbrucku (Austria) wprowadzono podatek od kotów, rocznie 10 szylingów od sztuki. Zarządzenie to umotywowano faktem że koty bardzo się tam rozmnożyły, wyrządzając szereg szkód i zagrażając śpiewającym ptakom.

Czechosłowacki urząd patentowy udzielił patentu na wynalazek podkowy gumowej dla koni. Przyczyni się do zmniejszenia hałasu w mieście, jak i do mniejszego zużycia nawierzchni.

W Saint Jean Troiidementel sowa przewróciła w kościele lampę naftową, powodując olbrzymi pożar.

W r. 1940 przypada 2.600-na rocznica istnienia państwa japońskiego. Z tej okazji Japończycy urządzają w Tokio wystawę światową i olimpiadę sportową. Na igrzyska przygotowuje się stadion na 200.000 widzów. Dziennikarze amerykańscy już teraz zamawiają lokale w hotelach tokijskich.

W St. Poelten (Austria) zmarł król cyganów Piotr Vados. W pogrzebie wzięły udział delegacje cyganów z całego świata.

W Garchwal (Indie Angielskie) obsunęła się góra, zasypując 7 wiosek. Podobna katastrofa stała się również w Norwegii, gdzie zginęło ponad 70 osób i 2 wioski uległy zniszczeniu.